Pieredzes apmaiņas brauciens uz Francijas bibliotēkām
Interreg V-A Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam projekta "Inovatīvu risinājumu attīstība bibliotēkās dažādu paaudžu apmeklētājiem pierobežas reģionā" partneri no Šauļiem, Liepājas un Jelgavas bibliotēkām pieredzes apmaiņas braucienā Rueil-Malmaison (Francija) Mediatēkā.
Ir skaistas rudens dienas un Parīzes piepilsēta Rueil-Malmaison mūs sagaida ar saulainiem cilvēkiem un darbīgu atmosfēru.
Tiekamies mums visām bibliotēkām īpašā laikā, arī Rueil-Malmaison Mediatēkā drīzumā tiks ieviesta pašapkalpošanās sistēma un mums bijis daudz kopīgu un interesantu pārrunu. Priecājamies par sirsnīgo un ļoti profesionālo uzņemšanu.
Mediatēkai ir 2 filiālbibliotēkas un lidotēka (bibliotēka, kurā ir pieejamas dažādas spēles prāta asināšanai, izklaidei, ģimeņu un draugu, vienaudžu jēgpilnai laika pavadīšanai).
Ļoti patika, ka Mediatēkā tiek veidotas tematiskas kolekcijas par lasītājiem svarīgām tēmām. Piemēram, bērniem grāmatu kolekcijas “Nebaidies, Tev drīz būs māsiņa vai brālītis”, “Nebaidies no ārsta”, utt., tas palīdz ģimenēm droši, reizēm ar jokiem un komiksiem, pārvarēt kādu problēmsituāciju. Mediatēkā, tāpat kā ļoti daudzās pasaules bibliotēkās, ir ļoti plašs darbības spektrs, ir daudzpusīga sadarbība ar skolām un bērnudārziem. Arī mūsu apmeklējuma laikā Mediatēku apmeklēja bērnudārza grupiņa. Dauzi bērni pēc skolas Mediatēkā darbojas pagarinātajā grupiņā un vai nu mācās, vai radoši darbojas. Piemēram, uz grāmatu plauktiem redzējām pasakas kastēs, kur bērni no dažādiem materiāliem bija izveidojuši savu interpretāciju par to, kā konkrētā pasaka varētu izskatīties vizuāli. Kādā kastē atpazinām pasaku par 3 sivēntiņiem. Rueil-Malmaison Mediatēkā reizi gadā tiek rīkota modes skate, kur tērpi tiek darināti no otreiz izmantojamiem izejmateriāliem, tiek rīkotas pidžamballītes un daudzi citi pasākumi.
Francijā ir kopēja sistēma “Jautā bibliotekāram”, kurā darbojas Francijas bibliotekāri un sniedz atbildes uz cilvēku interesējošajiem jautājumiem, atbilde tiek sagatavota trīs dienu laikā un to sagatavo bibliotekārs, kas šajā tematā ir viszinošākais.
Rueil-Malmaison Mediatēkas tīmekļvietnē ir sadaļa, kuru veido bibliotekāri “Grāmata, kas man iekritusi sirdī”, kur bibliotekāri iesaka tās grāmatas, kuras ļoti patikušas vai šķiet ļoti vērtīgas. Mediatēka, protams, ir ļoti aktīva sociālajos tīklos, tā veido vairākus blogus. Ievērojot noteikumus, saturu veido visi mediatēkas darbinieki. Mediatēkā strādā 47 darbinieki un 15 jaunieši uz nepilnu slodzi, tā ir atvērta 33 stundas nedēļā un ir dienas, kad to apmeklē 3000 apmeklētāji. Krājuma iegādei kopējais budžts ir 144 000 eiro gadā.
Mediatēkas izstāžu zālē šobrīd skatāma izstāde no sadraudzības pilsētas Jelgavas. Tā mums bija lieliska māju sajūta un franči ar lielu interesi to aplūkoja. Dzirdējām ļoti daudz labus vārdus par jelgavniekiem, šķiet visi Mediatēkas darbinieki zināja par Jelgavu. Gaidīsim arī Mediatēkas darbiniekus pie mums. Jelgavas bibliotēkā arī ir daudz interesanti pakalpojumi un stāsti, tas tikai mūs savstarpēji bagātinātu.
Otra diena – Francijas Nacionālajā bibliotēkā.
http://www.bnf.fr/en/tools/a.welcome_to_the_bnf.html
Francijas Nacionālās bibliotēkas ēka atrodas Parīzes sirdī Rišeljē ielā, kas tika atvērta 1868. gadā. Bibliotēkas centrālajā daļā izvietota milzīga lasītava - Ovālā istaba, ko izbūvēja laika posmā no 1875. līdz 1932. gadam. Tās autors ir arhitekts Žans-Luijs Paskāls (Jean-Louis Pascal). Ovālās istabas sienās izbūvēti piecstāvīgi, izliekti grāmatu plaukti, bet tās griestus rotā apaļi jumta logi, kas apgaismo visu telpu.
Bibliotēkā pieejami ne tikai iespieddarbi, bet arī iespaidīga vēsturiska franču mākslinieku darbu kolekcija – sākot no Anrī de Tulūza-Lotreka oriģinālilustrācijām un beidzot ar 16. gadsimta Parīzes kartēm.
Francijas Nacionālās bibliotēkas kolekcijas ir unikālas visā pasaulē: 15 miljoni grāmatas un drukāti dokumenti, rokraksti, izdrukas, fotogrāfijas, kartes un plāni, rādītāji, monētas, medaļas, skaņu dokumenti, video un multimediju dokumenti. Pateicoties obligātajiem depozītiem, iegādēm un ziedojumiem, ik gadu pievienoti ap 150 000 dokumenti.
Skaitļi:
- Grāmatas un iespieddarbi - apmēram 15 miljoni vienības;
- Rokraksti - 250 000 vienības;
- Periodika - 360 000 nosaukumi;
- Estampi, fotogrāfjas, afšas -12 miljoni vienības;
- Kartes un plāni - 800 000 vienības;
- Skaņu un audiovizuālie dokumenti - 1,2 miljoni vienības;
- Notis jeb muzikāli darbi - 2 miljoni vienības.
Mūsu projekta grupa novēl katram sajust Parīzes šarmu, burvīgo franču valodas skanējumu un vienmēr draudzīgos un šarmantos ļaudis, un viņu dzīves svinēšanu!
Pieredzes apmaiņas brauciens tika organizēts Jelgavas pilsētas bibliotēkas Interreg V-A Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam projekta LLI-110 "Inovatīvu risinājumu attīstība bibliotēkās dažādu paaudžu apmeklētājiem pierobežas reģionā" ietvaros, lai aizgūtu labo praksi jauno tehnoloģiju izmantošanā no ārvalstu bibliotēku pieredzes.
Vairāk par projektu: www.latlit.eu un http://selfservicelibraries.mozello.lv
Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Jelgavas pilsētas bibliotēka, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.